Korunk okoseszközei újabb és újabb lehetőségeket kínálnak a nyelvtanuláshoz. Az okostelefonok használatával például megszűnik a helyhez kötöttség, nem kell órákat utazni nyelvtanfolyamra, és a régi könyvek helyett modern, digitális eszközökön tanulhat a gyerek – mégpedig játékos és élvezetes módon, azonnali visszajelzéssel, anyanyelvi, tökéletes kiejtésű hanganyaggal. Nemrég számoltunk be egy magyar fejlesztésű applikációról, mely a mai kor igényeire épül. Most listává bővítjük a nyelvtanulásra használható alkalmazások kínálatát.
A Vodafone összeállította a legismertebb és legnépszerűbb nyelvtanító és nyelvtanulást könnyítő alkalmazások listáját. Bevallom, én egyiket sem ismertem korábban.
- A Duolingo alkalmazást az Apple és a Google egyaránt a „legjobbnak” választotta. Magyarul az angol nyelvű kurzus érhető el, de az angolon keresztül természetesen további idegen nyelveket is lehet tanulni.
- A Memrise szintén használható Androidos és IOS készülékeken, de akár számítógépen is. Az alkalmazás jelenleg 300 ezernél is több nyelvtanító kurzust tartalmaz több mint 200 nyelven.
- Az ingyenes és fizetős verzióban is elérhető Busuu azoknak ajánlott, akik már tudnak angolul és második, harmadik nyelvet szeretnének megtanulni, az oldalon ugyanis nincs magyar nyelvű kurzus.
- Angolul tanulóknak, kicsiknek és nagyobbaknak is érdemes ellátogatni a British Council oldalára, ahol remek - játékos vagy komolyabb - alkalmazások közül minden korosztály kiválaszthatja a számára legmegfelelőbbet. (hagyományos tanfolyamokat is kínálnak, azok kiegészítőjeként is lehet használni az online segédleteket)
- Angol szavak elsajátítására kiválóak lehetnek a https://licogiser.eu/oldalon található, Androidra és Windows Phone-ra letölthető feladatsorok.
- Az Androidon és IOS eszközökön használható, magyar fejlesztésű Xeropan alternatív megoldást kínál, játékossá, izgalmassá, közösségi élménnyé téve a nyelvtanulást.
Remélem, hamarosan az iskolai nyelvoktatásban is lesz módszertani változás, és az eddig használt tankönyvek mellett nagyobb szerepet kapnak majd a digitális segédeszközök és módszerek. Ehhez viszont a felkészült tanárok szükségesek, akik rendelkeznek a megfelelő eszközökkel is – erről majd egy másik cikkben részletesen írunk. Addig is az okostelefon segítségével mi is segíthetünk a gyerekeinknek nyelvet tanulni. (És még mi is jól járunk, ha a tudásunk felfrissül/bővül.)