Miután tizennégy éves lányom megtanított Snapchatelni (és azóta is rendszeresen szórakoztatjuk magunkat és a családot a különböző filterekkel, maszkokkal ellátott szelfikkel), újabb applikációval ismerkedtem meg a jóvoltából. Hogy ne maradjak le nagyon a digitális száguldásban, megtanultam a tizenévesek között most menő Bitmoji használatát. Lássuk, mi ez!
Bitmoji – az avatarkészítő
A Bitmojival saját, képregényes stílusú virtuális avatart, avagy saját személyes emojit lehet készíteni. Leginkább Snapchathez használják (de több már chatszolgáltatásnál lehet alkalmazni), ahol matricák százaiból lehet választani – a saját avatarral a főszerepben. A Snapchat felhasználók be tudnak lépni a fiókjukkal, de lehetőség van emailes regisztrációra is. Az applikációra eddig több mint 800 ezer vélemény érkezett, a felhasználók átlag 4,5-ösre értékelték. A letöltések száma 10-50 millió között van.
Saját avatart gyártunk
Az applikációval való ismerkedés során lányommal együtt vettük át az avatarkészítés rejtelmeit, és megformáztuk az én képregényes változatomat. (Közben igen jól szórakoztunk.) Érdekes, hogy a gyerek néhány dologban másképp lát engem, mint én magamat.
A nem megadása után két stílus közül lehet választani: van „realisztikus” és torzított – mi az előbbit választottuk.
Ezután beállítottuk a fej típusát (hosszúság, szélesség, magasság, stb.), formáját a bőr- és hajszínt, a haj hosszát, a haj típusát (egyenes, göndör, hullámos), frizurát választottunk, továbbá a szemöldök és a szemek színét és formáját is beállítottuk. (A szempilla hosszát és a pupilla nagyságát is meg lehet változtatni, ahogy az orr formáját, a száj szélességét és vastagságát is.)
„Karikák vannak a szemed alatt, és teszek ide egy ráncot is, jó?”
Az első „pofont” akkor kaptam, amikor vastag ráncokat varázsolt az avatar-képem arcára. (Hja, idén leszek negyven, végül is…) Kaptam egy kis sminket, rúzst a számra, és ha akartam volna, lehetett volna hajcsatot, díszeket tenni a hajamba, napszemüveget, vagy akár sapkát a fejemre.
Következett a testalkat beállítása. Az ötfokozatú skálán a negyedikbe sorolt a gyerek – nincs mit szépíteni, az elmúlt időszak nassolása és lustulása sajnos szemmel látható. (Az avatarom végeredményével viszont elégedett vagyok – ez alapján akár az ötös kategóriába is kerülhettem volna.) Az outfitem egy cicás póló és farmer lett. A Bitmoji-Tünde összességében nem hasonlít rám (vagyis nem vagyok felismerhető rajta), de a főbb tulajdonságok stimmelnek.
Matricákról mosolygok
Miután elmentettük az avatart és beléptünk a Snapchatbe, fotózás után a matricáknál megjelentek az általunk megalkotott avatar karaktermatricái, melyek kategóriákba vannak sorolva, pl. bulizós, szomorú, boldog, szerelmes, de kulcsszavakra rákeresve további matricák tucatjai jöttek elő, amiken az én karakterem volt. A bitmojis matricákat bármilyen fotóra rá lehet tenni, kicsinyíteni, nagyítani, forgatni lehet őket.
Ha anya lefogy…
Ha nem tetszik, amit alkottál, vagy változik a külsőd, bármikor meg tudod változtatni az avatart. (Majd ha lefogyok, szépen átállítjuk kettővel vékonyabbra a testalkatot!) Az emojit örölheted és újat csinálhatsz, de egyszerre csak egy elmentett avatarod lehet.
Páros matricák ismerősökkel
Ha belépsz valaki chatelő paneljébe Snapchaten, és neki is van bitmojija, akkor az alkalmazás összekapcsolja a két karaktert, és közös matricákat lehet használni. Ha mindkét felhasználó a chatelő panelben van (tehát egymással chatelnek aktívan), akkor a képernyő bal alsó sarkában a partner avatarja látszik. Ha kilép a chat ablakból, akkor eltűnik az avatar.
Elszórakoztunk egy kicsit a Bitmojival és a Snapchattel, majd megkérdezte a lányom: a musical.ly-t mutattam már? Erről egy következő cikkben mesélek.