Mivel a technológia beszivárgott mindennapi életünkbe, és egyre nagyobb teret hódít, ezért a szülőséget ki kell terjesztenünk a „digitális szülőségre” is. Nem sokban különbözik a kettő, nagyjából ugyanazok a nevelési elvek vonatkoznak rájuk. Gyerekeinket irányítanunk, szabályoznunk kell a való- és a digitális világban egyaránt. Meg kell hallgatnunk őket, beszélgetni a tapasztalataikról, félelmeikről, a veszélyekről, határokat és szabályokat kell felállítanunk, amiket be is kell tartatnunk. Ahogy az igazi világban megtanítod a gyereked például átkelni a zebrán, úgy a digitális világban is meg kell őket tanítani biztonságosan navigálni. A gyerekeink ugyan, mint digitális bennszülöttek, sokkal nyitottabbak az új technológiák és lehetőségek iránt, de nekünk, szülőknek is felkészültnek kell lennünk és lépést tartani velük. Világos szabályokat kell felállítani a digitális világra vonatkozóan, melyeket jó, ha le is írunk, és együtt többször átvesszük a gyerekekkel. Akár ki is ragaszthatjuk a gyerekszoba falára.
Íme, egy lista, amelyet használhatsz – és ki is egészítheted a saját ízlésed szerint.
Házirend 6-11 éves korig
- Mielőtt szórakoznál, csináld meg a házi feladatodat. Naponta ….. órát tölthetsz a képernyő előtt, beleértve azt az időt is, ami az online házi feladat elkészítéséhez szükséges.
- Iskolaidőben esténként a megbeszélt időben fejezd be a tévénézést, a tabletezést, telefonálást, konzoljátékot, számítógépezést.
- Csak szülői felügyelettel használd az internetet, és csak olyan weboldalakat nézz meg, amelyekben szüleiddel megegyeztél.
- Ne tölts le, ne telepíts és ne vásárolj semmit a szüleid nélkül.
- Ha valami miatt kényelmetlenül érzed magad, megijedsz vagy zavarba jössz, szólj egy felnőttnek, és azonnal zárd be az oldalt.
- Készíts emailcímet szüleiddel együtt. Emailcímed egy személyes információ, így ha valahol szeretnéd megadni, egyeztess szüleiddel.
- Ne regisztrálj magadtól közösségi oldalakra (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, stb.)
- A közösségi oldalak használatában meg kell egyezned szüleiddel. Fontos, hogy ezeken az oldalakon ismerősök/barátok legyetek, hogy tudjanak neked segíteni a biztonságos használatban.
- SOHA ne add meg a személyes információidat se szolgáltatásnak, se más felhasználóknak. Személyes információk: neved, címed, telefonszámod, emailcímed, jelszavaid, iskolád neve, hogy épp hol tartózkodsz vagy hova mész.
- Viselkedj jól online is. Ne legyél goromba és rosszindulatú.