Gyerekkoromban minden vitában az „én apukám az erősebb” volt a végső érv, a mondat, amit már nem lehetett überelni. A fiaimnál némileg más a helyzet. Náluk az „én apukám videókártyája a legerősebb”, vagy az „én bármennyit gépezhetek, az apukám megengedi” a záró mondat, amire már nem igazán tud egy másik gyerek rálicitálni. Ám hiába a robogó digitális fejlődés, a lényeg ugyanaz: az apukák mindig is különleges szuperhősök voltak a gyerekeik számára. Ők a világon a legerősebbek, a legügyesebbek és a legrettenthetetlenebbek. A 21. században pedig a digitális képességeik is fantasztikussá váltak: ők a család tech gurui. (Saját bevallásuk szerint is!)
A kutatásunk során arról is megkérdeztük a szülőket, hogy a családjukban ki ért a legjobban a számítógépes dolgokhoz. Ki az, aki beállítja a nyomtatót, megmondja, melyik okostelefont vagy számítógépet érdemes megvenni. Tapasztalataink alapján azt gondoltuk, hogy a legtöbb családban a legnagyobb gyerek lesz ez a tech guru. Az eredmények igazolták a várakozásainkat, ám nem hagyható figyelmen kívül az a tény, hogy a megkérdezett apukák 43%-a bevállalta, hogy ő a digitális eszközök tudora, a tech guru.
Az apukákról azt is megtudtuk, hogy ritkán posztolnak képeket a közösségi médiában és egyetértenek azzal az állítással, hogy a videojátékok fejlesztő hatásúak. Okostelefonjukon a Viber, a Messenger és a Waze a leggyakrabban használt app.
Kedvem lenne tiltakozni, de a korrajz tűpontos.
Nálunk a nagyobbik fiam azért válik hamarosan tech guruvá, mert folyamatosan figyeli az apját, tanul tőle, kérdésekkel bombázza. Röpködnek a videókártya teszteredmények, a Subnautica: Below Zero trükkjei, legutóbb pedig a Tihanyt bemutató iskolai prezentáció miatt „égett a net”. Bármelyik gyerekünk önazonosan elénekelhetné az Iszkiritől – vigyázat dallamtapadás! - hogy „Nincs a Földön, mit mi hárman nem tudunk. Apukám, én és a laptopunk.” A videojátékok átbeszélése mellett sokszor ugyanazt a videojátékot játsszák együtt vagy párhuzamosan és ha egy problémára létezik app, akkor ők abból megtalálják a legjobbat.
Sajnos, az is egyértelmű, hogy apa csak azért nem a Waze-t használja a legtöbbet, pedig boltba is azzal jár, mert én az üzeneteimmel (például az ott küldött bevásárlólistákkal) jelentős Viber használatra kényszerítem.
Amikor a gyerekek még csak tervben voltak és készülődtünk a szülőségre, könnyesre röhögtem magamat Szily László Kitolás – Kalauz leendő apáknak című könyvén. Most meg a Fatherly insta oldalára járok feltöltődni és megnyugodni, hogy nem csak a gyerekek képesek bármire, de az apukák is. (És ezért is szeretjük őket ennyire!) Ki más lenne képes arra, hogy a „világvégén” az autó slusszkulcsát rejtse el az erdőben, hogy majd milyen jó móka lesz így a geocaching? Lombszívóval gyártson könnyű nyári szellőt a tökéletes insta fotóhoz, kihasználja a 3D nyomtatás lehetőségeit, hogy jobbá tegye a gyereke életét, sőt, nem retten meg a feladattól és képes 24 órára beállni „háziasszonynak és anyának”.
Az apák napjának talán még nincs akkora hagyománya, mint az anyák napjának, ám érdemes ugyanolyan ünneppé varázsolni, hiszen szülőnek lenni a legnagyobb szívás és a legnagyobb öröm. Az érzelmek és feladatok olyan színes, szagos hullámvasútja, ami be- és ledarálja az embert miközben elképzelhetetlen magasságokba repíti az életét. Az apák napi ajándékért nem feltétlenül kell boltba menni. Tech guru apukáknak készülhet vicces kép vagy videó a gyerekekről, de meríthetünk ihletet az internet végtelen ötlettárából is. Ehhez érdemes a Pinteres-et használni, mert a cikk elején emlegetett kutatásból az is kiderül, hogy az apukák ezt a platformot szinte nem is használják, minden ajándék meglepetés lesz. Innen származik az az ötlet is, amit mi idén meg fogunk valósítani.
Ünnepeljük együtt az édesapákat! Boldog apák napját!