Az apróbetűs rész – legyen az egy fesztivál vagy egy szórakozóhely általános szerződési feltétele vagy házirendje – legtöbbször azzal kezdődik, hogy a belépőjegy megvásárlásával (vagy a belépéssel) elfogadjuk a rendezvényre vonatkozó szabályokat és előírásokat. Mégis sok fiatalnak fogalma sincs arról, hogy milyen feltételekkel és hogyan rögzíthetnek hang- és/vagy képfelvételt, illetve ezeket hogyan oszthatják meg. Azzal pedig szinte egyáltalán nem számolnak, hogy a szórakozóhely is készíthet felvételeket.
Nem olyan régen került fel a Fortepanra néhány 30 évvel ezelőtti fotó, amely a legendás budapesti szórakozóhelyen a Fekete Lyukban készült. Az egyiken meg is találtuk a férjemet, aki, persze, akkor még nem volt a férjem és még arról se volt fogalma, hogy egyszer találkozunk. Szerencsére visszafogott szórakozás közben örökítette meg a filmszalag. Mert bizony 1988-ban még sci-finek számított a digitális fényképezőgép és igen kevesen fotózták a bulikat. Ezzel szemben ma mindenkinél ott az okostelefon és ezzel együtt egy fényképezőgép is, a netet pedig azonnal elöntik a bulifotók és „előző este még viccesnek gondolt” szelfik.
„A gyerekekben és a fiatalokban nem lehet elégszer tudatosítani, hogy ami az internetre egyszer felkerül, az ott is marad – mondja Matusek M. Zsuzsanna internetbiztonsági szakértő –, és ahogy azt elismételjük ezerszer, hogy evés előtt mindig moss kezet, a fotófeltöltés általános szabályait is újra és újra mantrázni kell: „Csak olyan fotót tölts fel, amin megfelelően fel vagy öltözve, nem villan ki a fehérneműd, nem látszik intim testrészed, nem valami kínos helyzetben vagy.” Érdemes arról is beszélgetni a gyerekkel és tudatosítani benne, hogy akkor is készülhet róla hang- és képfelvétel, ha nem tud róla, nem veszi észre. A fesztiválokon rendszeres, hogy drónok repkednek a bulizók feje fölött, egyrészt a biztonságuk, másrészt felvételek készítése miatt, de fotózhat vagy videózhat egy másik bulizó, a szórakozóhely megbízott partnere vagy éppen sajtómunkatárs is. Hangsúlyozni kell a fiataloknak, hogy arcuk, megjelenésük és megnyilvánulásaik rögzítésére engedélyt adtak a jegy megvásárlásakor vagy akkor, amikor beléptek a rendezvényre. Tehát bármikor kikerülhet egy magazin címlapjára. Akár aligruhában, kínos szituációban vagy éppen nevetségesen. Csekély vigasz, hogy névtelenül, mert ismerősei, kollégái akár 10-20-30 év múlva is felismerik majd.”
Vagy az általános szerződési feltételekben, vagy a házirendben szerepel kitétel arra, hogy a fesztivál vagy a szórakozóhely területén mit és hogyan lehet rögzíteni. Leggyakrabban okostelefonnal és táblagéppel személyes célokra lehet kép- és/vagy hangfelvételt rögzíteni, ám ezeken engedély nélkül csak a közszereplőket lehet nevesíteni és a személyiségi jogokat nem lehet megsérteni. Tehát a fiataloknak (a buli hevében) olyan helyzetekkel kell megküzdeniük és dönteniük, amire sokszor nem is készítették fel őket. Például amikor egy ismerős „vicces helyzetben”, váratlanul lefotózza, a képet megosztja és be is tag-eli rajta vagy ő lát meg valakit... Fontos szabály: sem őt nem nevesíthetik felvételeken a beleegyezése nélkül és ő sem nevesíthet másokat a beleegyezésük nélkül.
A „betegelhetlek a képen?” kérdés ugyanis nem csak udvariassági formula, hanem személyiségi jogi kérdés is.
Persze, a névtelenség nem lesz mindig védőháló. A jövőben számítani kell az arcfelismerő algoritmusok fejlődésére is, ezek pedig nagyon gyorsan és hatékonyan fogják összegyűjteni az interneten fellelhető, rólunk készült fotókat. Azokat is, amelyeket jobb lenne elfelejteni.
A személyiségi jogok mellett figyelni kell a szerzői jogok védelmére is, mert megsértésük büntetést vonhat maga után. Például egy koncert vagy koncertrészlet rögzítése is jogsértő lehet, a felvétel megosztása pedig pláne - hívja fel a figyelmet az internetbiztonsági oktató, majd azzal folytatja:
A mindenkori jogkövető és megfelelő magatartás és a nem túl sokat mutató öltözet örök követelmény. Fontos, hogy ne kerüljön senki kompromittáló, kínos helyzetbe. Ezért még a buli hevében is átgondoltan a társadalmi normáknak megfelelően kell viselkedni. És ezt kell tudatosítani a gyerekekben is!