Amíg lányom ovis volt, sokkal gyakrabban adódott lehetőségem eldicsekedni az ismerősöknek azzal, hogy milyen szépen fejlődik, mennyire cuki, amikor alszik, övé a legszebb mosoly a közösségi oldalon – persze mindezt a tudta nélkül, kvázi kihasználva, hogy sem beszélni nem tud, sem internetezni, tiltakozni meg pláne. Képmegosztás a tudta nélkül.
Ez nála egy ideje érzékeny pont, és teljesen igaza van abban, hogy a beleegyezése nélkül semmilyen információt ne osszak meg róla az interneten. Sőt, ha nem is ágál ellene, nekem, mint felelősségteljes felnőttnek, kötelességem átgondolni a megosztás következményeit és hatásait.
- Az igen, de jó lett a hajad! - nézem a 14 éves lányom, aki épp a fodrászatból jött haza. - Csinálok gyorsan egy képet rólad, nem gond?
- Oké, csak semmiképp ne tedd fel a Facebookra!
Igen, én azok közé a szülők közé tartozom, akik szeretnek fotókat posztolni a gyerekükről.
Mentségemre váljon, hogy az alapvető szabályt, a biztonságot viszont betartottam korábban is, amióta pedig lányomnak saját véleménye és elképzelése van erről a dologról, mindig kérem a beleegyezését is. Természetesen nem minden baba- és gyerekfotó veszélyes. Súlyos visszaéléseket hozhat magával például egy-egy fürdőkádas, strandolós kép, ami pillanatok alatt pedofil tartalmakat előállító oldalakon landolhat.
Ennek kockázatát ugyan csökkenthetjük azzal, hogy a képet nem nyilvánosan, csak az ismerőseinknek osztjuk meg, de a rizikó köre még így is nagyon széles. Ráadásul egy ártalmatlannak tűnő kép mellé írt, ártalmatlannak vélt szöveg olyan információkat tartalmazhat, aminek felhasználásával bárki a gyerek közelébe és/vagy bizalmába férkőzhet.
Kamasz lányom persze ezt még nem látja át igazán, neki pillanatnyilag az a legnagyobb problémája, hogy ami szerintem cuki, az számára sokszor ciki:
Szerinte sose lehet tudni, még az is előfordulhat, hogy pár év múlva, mire felnő, egyetlen kattintással elérhető lesz róla minden információ és kép, ami általam felkerült a közösségi oldalra. És lehet, hogy valaki ez alapján fogja elbírálni a diákhitelét, lakáshitelét, ösztöndíját, stb. Mondjuk kötve hiszem, hogy a későbbiekben azért ne kapna meg majd egy állást, mert kislányként macinaciban olvasott a kanapén, de azért jobb a béke.
Elsősorban elfogadni a gyerek döntését és nem posztolni azokat a képeket, amiket ő nem szeretne a Facebookon látni. Mi abban is megegyeztünk, hogy ha a rostáján átment fotókat a jövőben mégis törölni szeretné az oldalamról, szó nélkül hagyni fogom neki.