Az egyik oldalról azt hallod, hogy a digitális eszközök veszélyesek a gyerekekre, a másik oldalról pedig azt sulykolják, hogy ha tájékozatlan a gyerek az online világban, akkor hátrányban lesz azokkal szemben, akik kenik-vágják a digitális dolgokat. Ahogy gyereked születik, tisztában kell lenned vele, hogy TE hogyan szeretnéd nevelni. Figyelembe veheted a szakértők ajánlásait, az ismerősök, rokonok véleményét, a gyerek digitális fejlődését, de végül neked kell kialakítani a digitális szabályokat – saját értékrended szerint.
Általánosságban megfogalmaztunk már többször olyan szabályokat, amelyeket érdemes betartani a különböző életkorú gyerekek digitális eszközhasználatával kapcsolatban. Viszont mivel minden gyerek már és minden szülő hozzáállása más, ezeket a szabályokat érdemes még jobban személyre szabni.
Az alábbiakban felteszünk néhány segítő kérdést, amely közelebb hoz az egyéni megoldásodhoz. Válaszolj magadban ezekre a kérdésekre, írd fel a választ, és alkoss saját szabályrendszert vérmérsékleted, a gyermek jelleme és tulajdonságai alapján, „családra szabva”. Ha lehet, vond be a másik szülőt is, mert fontos, hogy egyetértés legyen a kérdésekben – és majd a szabályok betartásában is persze.
Ha kialakítottad az álláspontodat, írd össze a családra szabott szabályaidat, és beszéld meg a gyereke(id)del is. Ha lehet, még azelőtt, mielőtt először kap digitális eszközt a kezébe. Utólag sokkal nehezebb rávenni egy gyereket arra, hogy új szabályrendszert kelljen betartania. Persze sosincs késő szabályozni, és bármikor lehet módosítani a szabályokon. Legyél rugalmas, de főleg tudd, hogy mit szeretnél, szerinted mi a legjobb a gyerekednek.