A Facebook indulása óta eltelt 14 év, így az akkori babák ma már elég idősek ahhoz, hogy jogosultak legyenek a közösségi oldalak használatára. Ők nem biztos, hogy örülnek annak, hogy szüleik közzétették az interneten az egész gyermekkorukat. Itt az idő, hogy újragondoljuk, mit és hogyan osztunk meg gyermekünkről, avagy a képmegosztás szabályai. Íme, öt szabály, amelyet érdemes végiggondolni, mielőtt a gyerekedről képet osztasz meg az interneten.
Soha ne ossz meg olyan képet, amelyen a gyermeked megalázó helyzetben van. Lehet, hogy szerinted vicces szerencsétlen helyzetekben lefotózott gyermeked fotóját feltölteni a közösségi oldalakra, de gondolj arra is, hogy a ciki fotó előkerülhet később, kellemetlen perceket okozva a gyereknek. És mint tudjuk, ami egyszer felkerül a netre, az ott is marad! Ne égesd le a gyereked! Csak olyan képeket ossz meg a gyermekedről, amilyennek te is örülnél, ha megosztanának rólad!
Ha olyan fotót szeretnél megosztani, amelyen saját gyermekeden kívül más gyerek is szerepel, minden esetben kérj engedélyt a szülőtől. És ha ez nem egyértelmű más szülők számára a te gyermeked esetében, hívd fel erre a figyelmüket! (Én a saját gyerekeimtől is engedélyt kérek, mielőtt fotót osztok meg róluk.)
Figyelj arra, hogy semmilyen módon ne lehessen kiolvasni egy képről, hogy pontosan melyik iskolába jár a gyermeked. Kapcsold ki a helymeghatározást és ne jelölj be helyszínt (város) sem.
Időnként nézd át a közösségi oldaladon a biztonsági beállításaidat (és ha van a gyereknek fiókja, az övét is). Ellenőrizd, hogy a bejegyzéseidet, megosztott fotóidat (és a gyerekét) ki láthatja. Figyelj a biztonságos jelszavakra is!
A babapopsi nem az internetre való! Főleg, ha nem szeretnénk odadobni gyermekeinket a pedofiloknak.